A rendszerben lehetőség van export devizás és belföldi devizás számla kiállítására egyaránt.
Devizás számla
A rendszerben lehetőség van egyaránt elektronikus és papír alapú devizás számla kiállítására. Devizás számlát a „Számlák / Számlák kezelése” oldalon „Új elektronikus számla létrehozása” vagy „Új papír alapú számla létrehozása” link megnyitásával kezdeményezhető. A devizás számla speciális adatainak megadására a továbbiakban a számla adatok kitöltése során van lehetőség:
Számla nyelve
Elektronikus és papír alapú számlázás során egyformán elérhetők kétnyelvű számla sablonjaink, amelynek kiválasztásával a számlán egyszerre magyar és idegen nyelven is megjelenik a számla tartalma. A kezelőfelület nyelve továbbra is magyar marad.
A számlasablonok nyelve Számlatömbök létrehozásakor vagy a Számlatömb alapértelmezett értékeinek módosításakor állíthatók.
A rendszerben található többnyelvű számla sablonok:
- magyar számlázó esetében: |
|
|
|
- osztrák számlázó esetében: |
|
|
|
- német számlázó esetében: |
|
|
|
- horvát számlázó esetében: |
|
|
|
- szlovák számlázó esetében: |
|
|
|
Kétnyelvű számlakép
Kétnyelvű Áfa kulcs megjegyzés a számlaképen
Pénznem
Számla kiállítása során a következő pénznemek választására van lehetőség a „Számla adatai / Pénznem” menüben: magyar forint (HUF); kanadai dollár (CAD); amerikai dollár (USD); angol font (GBP); japán jen (JPY); Euró (EUR); svájci frank (CHF); norvég korona (NOK); ausztrál dollár (AUD); bolgár leva (BGN); cseh korona (CZK); dán korona (DKK); horvát kuna (HRK); lengyel zloty (PLN); román lej (RON); svéd korona (SEK); szerb dinár (RSD); kínai jüan (CNY).
Az általunk választott pénznemet beállíthatjuk alapértelmezettként („Törzsadatok/Alapértelmezett beállítások/Pénznem” menüben), ekkor belföldi és devizás számlatömb esetében egyaránt megjegyzi a rendszer a különböző tömbökhöz tartozó pénznemeket. Pénznem továbbá utólag is módosítható mind a számlatömb beállításainál, mind pedig számla létrehozásakor.
Közösségen belüli számlázás
A közösségen belüli számlázás az alábbi speciális elemeket tartalmazza:
Nyilatkozat a Közösségen belüli számlázásról
Közösségen belüli számlázás esetében be kell jelölnünk a „Közösségen (EU-n) belüli ÁFA mentes” jelölőnégyzetet.
’E-AAC’ Közösségen belüli számlázás ÁFA kulcs használata
A számlatételek kitöltése során az ’E-AAC’ ÁFA kulcs kiválasztása kötelező a legördülő listából.
Közösségi adószám
A vevő közösségi adószámának kitöltése kötelező. A közösségi adószámok formátumát tartalmazó lista a rendszerben található linken érhető el.
IBAN
Az egységes felépítésű nemzetközi bankszámlaszám (International Bank Account Number = IBAN) használata elősegíti az Európán belüli nemzetközi fizetési ügyletek pontos, gyors, hatékony lebonyolítását, ezért tehát a számlakibocsátónak a számlán szerepeltetnie kell számlaszámának IBAN formátumát. Az adatok felvitelére vagy módosítására a „Törzsadatok / Fizetési mód” menüpont alatt van lehetőség.
SWIFT/BIC
A SWIFT/BIC kód a nemzetközi átutalási forgalomban az egyes bankok kódjait jelöli. Ezzel pluszban elősegítjük a fizetési ügylet végrehajtását. A Billzone.eu rendszerben a számlavezető bank SWIFT/BIC kódját kötelező megadni a „Fizetési mód felvétele” során. A bankok a SWIFT kódjaikat a legtöbb esetben hivatalos weboldalaikon közzéteszik.
Belföldi devizás számla
Amennyiben belföldi devizás számlát szeretne kiállítani, akkor a partnere belföldi székhelyű, azonban forinttól eltérő devizanemben szeretne számlázni. Az ilyen típusú számlákon a keletkezett számlakép egy új elemmel fog bővülni, ugyanis a felvett számlatételek alatt megjelenik egy új doboz, ahol forintba átszámolva láthatja a kiszámlázott tételek adóját. Az áfa értékek a hatályos áfa kulcsok szerint kerülnek csoportosításra.
Árfolyam
A számlán az áthárított adót (ÁFA) forintban kifejezve minden esetben fel kell tüntetni. Akkor is, ha az egyéb adatok külföldi pénznemben kifejezettek (választott árfolyam alkalmazásával). A belföldi devizás számlák ÁFA tartalmának forintra történő átszámításához a rendszerben szükséges megadni a kiválasztott pénznem és a forint árfolyamát. A „Számla adatainak szerkesztése” oldalon a Törzsadatok / Árfolyam menü alatt rögzített napi árfolyam a rendszerből előhívható. Ha nincs rögzített rekord, akkor az Árfolyam mező a számla kiállítás napja, azaz az aznapi dátum szerint automatikusan töltődik a Magyar Nemzeti Bank árfolyam webservice-ből, amennyiben a cég székhelye Magyarország. A mező értéke módosítható, amennyiben az MNB webservice-ből betöltött árfolyamtól eltérőt szeretnénk használni.
A számla megjegyzés mezőjébe célszerű feltűntetni a hivatalos árfolyam forrását (pl. Magyar Nemzeti Bank).
Számlakiállítás a fordított adózás alapján
A fordított ÁFA alkalmazását részletesen meghatározza az ÁFA-törvény 142.§ pontja.
A fordított adózású számla alapkövetelményei:
- a vevő adószámának szerepeltetése,
- a számlán nem szerepelhet ÁFA-tartalom,
- a számlán fel kell tüntetni, hogy a számla a fordított adózás hatálya alá esik és azÁFA-t a vevőnek kell megfizetnie.
A Billzone.eu számlázó rendszer megfelelő tartalmú számlát fog Önnek kiállítani, ha fordított áfát kell számláznia:
- a vevő adószáma a „Törzsadatok / Partnerek / Partner adatainak szerkesztése” oldalon tölthető fel, illetvea számlarögzítő képernyőn (Számlák / Számlák kezelése / Számla adatainak szerkesztése) található „Partner adatai / Adóigazgatási szám“ mezőbe írható be;
- „Számlák / Számlák kezelése / Számla adatainak szerkesztése / Tételek / Számla tétel adatainak szerkesztése” menüben azÁFA tartalmat FAD vagy AE-AAO kulcsra kell állítani.
- Ez esetben a rendszer automatikusan megjeleníti a számlán a „Megjegyzés” rovatban az alábbi szöveget: „AE-AAO - Fordított adózás: FIGYELEM! A termék beszerzője, a szolgáltatás igénybevevője az adófizetésre kötelezett (az ÁFA tv. 142.§ szerint).”
A rendszer ellenőrzi a fordított adózás hatálya alá eső vevő adószámát. Ugyanis jó tudni, hogy a fordított adózás hatálya alá esnek azok, akik belföldön nyilvántartásba vett adóalanyok és adószámukban hátulról a harmadik számjegy 2, 3, 4 vagy 5. Amennyiben ettől eltérően folytatja a számlakiállítást, akkor egyúttal jóváhagyja, hogy partnerével egyeztetett az adólevonási jogállását illetően.